Starostlivosť o seba ako základ starostlivosti o druhých II.

16.11.2022

Seminár na dve stredajšie popoludnia pre učiteľov a učiteľky, ktorí si chcú zachovať elán, motiváciu a duševné zdravie. Byť učiteľom je náročné povolanie, založené na starostlivosti o druhých. Vyžaduje si tvorivosť, trpezlivosť, nadšenie, empatiu, energiu... ale kde ich čerpať?

Učitelia často okrem krýsnych okamihov s deťmi zažívajú aj množstvo sklamania, frustrácie, nevôle, s ktorými sa musia vyrovnať. Tieto okamihy spôsobujú, že učitelia môžu časom cítiť viac stresu ako zadosťučinenia zo svojej prace. Ako ale s týmto stresom pracovať, ako predísť jeho negatívnym dôsledkom?

Je možné budovať si odolnosť voči ťažkostiam a schopnosť zvládať stres? Našťastie áno! Výskum naznačuje, že jedným z faktorov, ktorý vplýva na našu schopnosť spracovať náročné situácie a zdravo zvládať stres, je naša schopnosť byť k sebe vľúdny a láskavý - mať voči sebe súcit (tento koncept sa v angličtine nazýva self-compassion). Učiť sa dopriať si dennodenne takéto láskavé porozumenie je ako učiť sa byť sám sebe dobrým kamarátom či kamarátkou.

Počas mojich dvoch seminárov by som Vás rada previedla pár cvičeniami, ktoré pomáhajú kultivovať 3 piliere súcitu k sebe. Takisto budem rada ak sa nám podarí vytvoriť priestor, v ktorom sa budete môcť v bezpečnej atmosfére podeliť o to, čo je pre Vás ako učiteľov náročné - aby ste vedeli, že v tomto krásnom a náročnom poslaní nie ste sami. A že stres a otázky, ktoré si so sebou nosíte sú znakom toho, že Vám na ňom záleží, že Vám záleží na Vašich žiakoch a študentoch... a že tiež ste len človek.

Vhodné pre učiteľov a učiteľky, riaditeľov, študentov pedagogiky, pomáhajúce profesie. 

Termín: 16. a 30. november 2022, 14:30 - 16:30 (semináre na seba nadväzujú)

Lektor: Katka Hommel

Spôsob organizácie: On-line v prostredí programu ZOOM

ÚČASŤ JE BEZPLATNÁ. PODMIENKOU JE REGISTRÁCIA vyplnením tohto formulára.

ORGANIZÁTORI: Komunitné vzdelávanie "Kalimba", Učitelia Žiliny a Nadácia Pontis.
VIAC INFO:
https://edupointzilina.sk
https://www.nadaciapontis.sk
https://www.generacia30.sk
Lenka Hrúzová, edupointza@gmail.com, tel: 0944 404 352 Katka Hommel (37) vyrastala v Ladcoch na Považí a teraz býva a pracuje v Holandsku. Medzitým vyštudovala bakalára psychológie a sociálnej práce na Masarykovej Univerzite v Brne, 5 rokov pôsobila ako dobrovoľníčka a junior trénerka v nadácii Olde Vechte v Holandsku, ktorá sa zameriava na osobnostný rozvoj, pracovala 2 roky ako projektová manažérka v YMCA na Slovensku, 8 rokov bola doma ako mama 3 detí, absolvovala štvorročný výcvik v integratívnej psychoterapii v Belgicku.

Momentálne pracuje ako pracovníčka s mládežou. Cieľom projektu, na ktorom pracuje je motivovať mladých ľudí, aby sa zapájali do dobrovoľníckej činnosti vo vlastnom meste a tak ovplyvňovali svet okolo seba, rozvíjali svoje talenty a vytvárali si nové kontakty. Jej deti sú jej najvytrvalejšími učiteľmi.